top of page
Radek Sádovský

Radek Sádovský

kytara

Jiří Zíma

Jiří
Zíma

baskytara, zpěv

Alexandra Potměšilová

Alexandra Potměšilová

zpěv

Jan Štok

Honza
Štok

kytara, zpěv

Jiří Smělík

Jiří
Smělík

bicí, zpěv

Krleš

​Kapela Krleš vznikla v roce 1990 na troskách několika předvojenských uskupení. Ze současných členů byli u zrodu kytarista Radek Sady Sádovský a baskytarista Jiří Mráza Zíma. Od roku 1992 vystřídala dva předchozí zpěváky Simona Křtěnová a vtiskla tak kapele charakteristický punc ženského vokálu. 

STÍN PŘEDTÍM

V době, kdy se ostatní báli jen vyslovit slova heavy metal, aby nepropadli u kritiků a jiných odborníků, stáli si Krleš tvrdošíjně na svém a v roce 1996 natočili debutní album Stín předtím se šesti skladbami. Název i první skladba čerpali z románu Stephena Kinga „TO“ a kromě poslední hitovky Kráv'n'roll to byla souprava melodického speed metalu. Album vyšlo pouze na kazetách na vlastní náklady kapely a šlo poměrně slušně na odbyt.

 

DEJTE PLAMENŮM CO HOŘÍ

Po angažování rusko-lotyšsko-českého kytaristy Jiřího Karpjuka vyrazili Krlešáci v červnu 1999 do studia, kde natočili desetiskladbový výtvor Dejte plamenům co hoří. Prolíná se tu rychlé tempo předchozí nahrávky s pomalejšími skladbami a hardrockovým tahem na bránu podpořené výrazným vokálem a okořeněný kytarovými výkony „lotyšského blesku“. Album vyšlo na CD i MC u SIA Production.

 

​TO

Pod stejnou značkou a ve stejné sestavě natočili Krleš v roce 2001 další album TO. Je o něco tvrdší než „Plameny“, ale opět nechybí melodika a instrumentální preciznost. Na přelomu listopadu a prosince zosnovali Krleš pokus o sblížení českých Heavy Metalových kapel společně s Cruel Barbarian a Salamandrou odehráli osmikoncertní turné po Čechách. Na jaře 2002 po neshodách s kapelou odchází nečekaně a proti všem dohodám Simona Křtěnová a na post zpěvačky nastoupila Zuzana Martincová. Svůj křest ohněm si odbyla 10. května v Bratislavě po pěti dnech členství v kapele a jedné zkoušce, takže se nemusel vůbec přerušovat harmonogram koncertů.

SLZY ARKÓNY

I přes velké koncertní vytížení (během let hráli Krleš i jako předkapela mnoha známých zahraničních metalových skupin jako Gamma Ray, Dragonforce aj.) se kapela po třech letech opět dostala do studia a natočila své třetí CD Slzy Arkóny textově tematicky zaměřené na osud Polabských Slovanů. Jak je u Krleš zvykem, „Slzy“ jsou opět o něco tvrdší než předchozí deska a to hlavně po zvukové stránce. 

TIME TO RISE

Koncertní zápřah 80 – 100 koncertů ročně nevydržel Jiří Karpjuk a kapelu po osmi letech na jaře 2006 opouští a na jeho místo nastupuje Libor Daniš. Mezitím už měla kapela roztočené nové CD Time To Rise. V létě opouští Krleš z minuty na minutu uprostřed koncertu i Zuzana. Nastalou situaci řeší kapela radikálně – angažuje bubeníka z kapely Scelet (Roman Lenin Zapadlo) a bubeník Jirka Smělík nastupuje za mikrofon. "Naštěstí tahle dočasná sestava (pro mnohé možná strašná, ale my se vážně bavili) odehrála jen tři koncerty, když se na jednom z nich přihlásila Lucka Roubíčková coby budoucí zpěvačka. První společné vystoupení bylo o týden později na rockfestu v Dačicích," říká kapelník Radek Sady Sádovský. CD Time To Rise bylo tou dobou už připravené k výrobě, ale kapela nebyla spokojená s tím, jak ho bývalá zpěvačka nazpívala. Bylo rozhodnuto celé CD Luckou přezpívat. Práce na albu se tak díky rošádám v kapele protáhly na celý rok a vyšlo až v prosinci 2006. Je to výběr z posledních tří CD v angličtině a texty se drží původních českých originálů.

PERUNOVO REQUIEM

V březnu 2008 končí v kapele Libor Daniš a na jeho místo nastupuje Zdeněk Sali Šalanda. V tomhle složení začíná kapela natáčet své čtvrté řadové album Perunovo Requiem, které vyšlo v srpnu 2008. Na přelomu roku 2008 a 2009 vystřídal Saliho navrátilec Libor Daniš. V této sestavě vydrželi Krleš celý rok 2009. Už v průběhu roku Lucka avizovala ukončení v kapele a tak na konci roku došlo k střídání stráží na postu zpěvačky – Lucku vystřídala Saša Potměšilová. 

 

Ačkoliv Krleš v roce 2011 výrazně omezili svojí koncertní činnost, avizuje Libor opět ukončení z důvodu únavy a v srpnu přichází do kapely kytarista Honza Štok (SteelFaith, ex Synové výčepu, Bestila). V této sestavě kapela natáčí videoklip ke skladbě Ekokalypsa a pokračuje v pravidelném koncertování.

bottom of page